Увеличаващ се брой на разселените деца в света

17

България има най-голям дял на непридружени непълнолетни лица, които кандидатстват за убежище в държавите-членки на ЕС

Броят на децата, принудително разселени от домовете си, се удвоява през последното десетилетие, което изпреварва усилията за приобщаване и закрила на децата бежанци и вътрешно разселените деца. Войната в Украйна принуди повече от 2 милиона украински деца да напуснат страната и разсели повече от 1 милион деца в рамките на Украйна.

Броят на децата бежанци и мигранти също достигна нов рекорд – 17,5 милиона, като в този брой дори не са включени новоразселените през 2023 г., включително и заради конфликта в Судан. По оценки на УНИЦЕФ към днешна дата повече от 940 000 деца са били разселени поради кризата в Судан.

В България през 2022 г. Държавната агенция за бежанците (ДАБ) при Министерския съвет регистрира рекорден брой молби за международна закрила: 20 407, от които 5 141 са от деца, включително 3 348 непридружени и разделени от семействата си деца (3 278 момчета и 70 момичета). Освен това 160 899 украински бежанци са получили временна закрила в България от началото на конфликта. От тях 589 са непридружени деца.

Данните показват увеличение от 86% в сравнение с 2021 г. и по този начин представлява най-големия брой търсещи закрила от създаването на системата за убежище в България през 1993 г. насам.

222 100 деца са подали молби за убежище в Европейския съюз през 2022 г.. 19,0 % или близо една пета от тях са на непридружени и непълнолетни кандидати. През 2022 г. най-голям дял в ЕС на непридружени непълнолетни лица има в: България (66,3%), следвана от Австрия (59,0 %), Словакия (51,8 %) и Нидерландия (47,1 %) (Данни на Евростат).

Увеличаващият се брой на търсещите закрила е допълнително натоварване за българската държава с оглед на недостатъчната наличност на социални услуги, които отговарят на специфичните нужди на уязвимите деца бежанци, особено на непридружените и разделени от семействата си деца.

От януари 2023 г.до края на май в България са подадени 871 молби от непридружени и разделени от семействата си деца.

Въпреки напредъкa, постигнат от българските власти през последните няколко години, все още съществуват предизвикателства, свързани с осигуряването на адекватни грижи, закрила и достъп до социални услуги за децата бежанци и мигранти в България.

Източник: УНИЦЕФ България

Предишна публикация
Напредък по пилотните проекти в България и Румъния и нова финансова подкрепа
Следваща публикация
Втора серия от обучителни семинари